Jak "vyrobit" reaktivní borderku snadno a rychle

První borderka přišla do mého života v roce 2007.  Už tenkrát jsem slyšela... "Neblázni, takové aktivní plemeno... co s ní budeš dělat.. chodíš do práce, to nemůžeš zvládnout..... " a spoustu dalšího, čímž se mě "přátelé" snažili přesvědčit, že toto "démonické" plemeno není zvládnutelné pro normálního pracujícího člověka.

Světe div se, moje Bera se nezbláznila, nezničila mi byt, ani nic dalšího. Naopak, do plemene jsem se natolik zamilovala, že v roce 2010 přišla do naší rodiny borderka druhá.

Opět se nestala žádná hrůza, hyperaktivní šílenství se nekonalo. Obě moje feny byly příjemné na práci, příjemné na život... nikdy mi nepásly auta, lidi, ani nic jiného nežádoucího. Obě pásly jen ovce, když k tomu dostaly jednou za život příležitost. 

Dozvěděla jsem se, že je to tím, že jsou "víceméně" exteriérové linie, že "pracák" by byl problém.  Nebyla bych to já, nepřijmout výzvu. Další BOC, která přišla v roce 2014, byla z mnohem, mnohem pracovnější linie. Byl to opravdu pes na práci.

Opět jsem zjistila, že mám zvíře, které nic nežádoucího nepase, nereaguje na lidi, nereaguje na cizí psy. Čekala jsem, kdy přijde "puberta".... psovi je tři a půl a puberta nikde. Asi se někde zasekla.

Oproti tomu, v naší psí škole, řeším rekativitu prakticky denně (pasení aut, štípání do lidí, záchvaty, když běží jiný pes, záchvaty, když letí hračka a spoustu, spoustu dalšího). 

Nedalo mi to, dlouhé hodiny a dny jsem přemýšlela, četla jsem řadu článků, sledovala pořady o etologii a přemýšlela, proč je dnes tolik "reaktivních" borderek bez ohledu na původ a linii, bez ohledu na PP.  Můj závěr asi hodně lidí překvapí. 

Když si někdo chce pořídit štěně BOC a zeptá se na internetu, obecně dostane odpověď, kterou já před lety: " štěně musíš hlavně utahat, BOC musí makat, to je pes na práci atd.... "

Obecně lidé píší, kolik hodin denně je psovi potřeba věnovat. 

Když mi přijde někdo s reaktivní borderkou, ptám se jak spolu žijí, co společně dělají a všechno má jeden jediný společný činitel. Všichni se snaží psa zaměstnat a utahat, čím více, tím lépe. Když ho neutahávají cíleně cvičením (samozřejmě maximálně 5 minut 3x denně, dle chytrých rad), chodí na hromadná venčení, aby se pejsek vyběhal, navštěvují psí školky, ideálně i přípravku na agility.... 

Moje první, ani moje poslední BOC nikdy tohle nezažily a nikdy neměly sklony k "reaktivitě".... Pantherka vyrůstala téměř výše popsaným způsobem a jisté období, kdy měla k "reaktivitě" sklony by se dalo pojmenovat. 

Myslím si, že základní problém je to, že lidé si neuvědomují, že i BOC JE JEN PES. Jediné chování, které se musí naučit, je odpočívat. Odpočívat kdykoli a kdekoli, usnout kdykoli a kdekoli. Moji psi usnou klidně uprostřed závodů agility, pokud jsou na svém místě. 

Majitelé si obvykle neuvědomují, že jejich pes je vlastně sportovec. Čím více práce a zábavy mu dáme, tím více poroste jeho výkonost a touha po práci. Za vše mohou stresové hormony adrenalin a kortizol. Čím více je organizmus pod jejich vlivem, tím více je na nich závislý. Častou chybou je myšlenka - utaháme pejska, než půjdeme do práce. Pes se dostane do ráže z hry, aportování, dlouhé procházky a aniž bychom ho "vypnuli", jdeme do práce na 8-10 hodin. Není divu, že se psík doma nudí. Často se stává, že se vrátíme domů, kde najdeme pověstnou kůlničku na dříví. Toto chování přičítáme pubertě, malé únavě a dalším věcem. Jak to tedy je? 

V zemi původu, při svém původním poslání byly (a často ještě jsou) borderky chovány v malých bedýnkách tak, aby mimo práci pouze spaly a odpočívaly. Všechnu energii pak mohou vrhnout do práce, kdy vydrží i několik hodin v plném soustředění. V našich podmínkách často nemají psi dostatek odpočinku. Máte psa na zahradě? Myslíte si, že odpočívá? Opak je pravdou. Obvykle je v neustálé "práci", neustále ve střehu, honí ptáky, hmyz, hrabe díry, pase hračky, stíny, honí auta, cyklisty, lidi za plotem.... Neříkám, že všichni dělají všechno, ale jistě tam každý svého zástupce najde.

A jak to funguje u nás doma? 

Přesto, že často pracuji z domova, kde máme velkou zahradu, moje borderky odpočívají a spí na svých pelíšcích u mě, nejsou "bezprizorně" na zahradě, tam chodíme trávit společný čas. Mohla bych pokračovat ještě hodiny a hodiny, ale to už by nejspíš nikdo nečetl :) 

Co chci celým tímto zamyšlením říci? Prosím, nečtěte rady na internetu o tom, jak je potřeba borderku utahat. Nevěřte pověrám o psu, který nutně potřebuje hodiny a hodiny běhat za balónkem, cvičit nebo pást. Borderka je faktastické zvíře a opravdu jediné, co ji pro úžasný společný život potřebujete naučit, je ODPOČÍVAT. 

12471763_10204984903451748_3262515312527787504_o.jpg