Kateřina Kůrková

Říkejte mi Káťa. Jsem optimistická, zvídavá a chci mít všechno pečlivě nastudováno. Mluvím anglicky a učím se německy. Vždycky mám spoustu otázek. Jsem nadšený teoretik, který miluje praxi. A také své dva psy.

 

Zvířata jsem milovala od malička a psa jsem si přála od dětských let. Než bylo moje přání vyslyšeno, venčila jsem několik let dva jezevčíky, abych rodičům dokázala, že to myslím opravdu vážně. Kubu a Sama jsem  venčila skoro každý den po škole, byli to moji kamarádi. Byli to také moji první psí učitelé a naučili mne mnoho. Do budoucnosti mě nejvíc ovlivnila jedna myšlenka - jak je důležité vybrat si plemeno, na které člověk stačí a které vyhovuje jeho povaze a životnímu stylu. Když jsem za těmi dvěma běhala po polích a snažila se je "ulovit", nevědouc jak bojovat s jejich silným loveckým pudem, udělala jsem ve svých 12 letech rozhodnutí. Jednou, s mým vlastním psem, to bude úplně jiné. Věděla jsem, že si plemeno pečlivě vyberu a od malička s pejskem budu cvičit a vychovávat ho, abychom vždycky stáli jako dva parťáci v životě vedle sebe a nikdy proti sobě. A tehdy jsem začala studovat všechny možné výcvikové metody, kupovat časopisy, a číst všechny dostupné knihy o výcviku psů.

 

Pak přišla Jokinka, fenka papillona, můj vysněný "vlastní" pes. Společně jsme pronikly do světa agility a pozitivní motivace a tenhle svět mě tak uchvátil, že se k nám zanedlouho připojil ještě Dexter, pes sheltie. Spolu agilitíme, běháme po procházkách, jezdíme na výlety, cvičíme s klikrem, potkáváme nové kamarády a občas zkusíme pasení a další aktivity.

 

Jako psí trenér působím od roku 2013 a nyní je to již moje hlavní zaměstnání. Mojí prioritou je neustále  se vzdělávat a hledat novinky ve výcviku psů. Ať už z literatury, seminářů či online kurzů s českými a zahraničními trenéry, tak i z tréninků s mými psy a samozřejmě neustálým zkoumáním svojí praxe.

Znát teorii je velice důležité a nenahraditelné a stejně tak důležité je umět ji aplikovat na konkrétního psa a konkrétního člověka. Každý  je jiný a tak ani řešení nebude pro dva nikdy totožné, neexistuje jeden recept pro všechny. To je výzva a zároveň radost trenérů psů - hledat a najít to správné řešení pro každého tak, aby se v něm člověk i jeho pes cítili dobře.

Tréninku psů se věnuji, protože poskytuje oběma stranám společný jazyk a možnost spolu komunikovat.  A komunikace je základním kamenem jakéhokoli vztahu, ať už mezi dvěma lidmi, nebo  mezi zvířetem a člověkem. Teprve, když najdeme společný jazyk, můžeme psa naučit vše, co potřebuje umět, k našemu pohodlnému soužití. Tím jazykem je pro mě především trénink pozitivním posilováním.


Mezi semináře a školení, jež jsem absolvovala, patří: